Lay Leadership/Nominations

 

Leadership Development / Nominations 

                    Class of 2017     Jayne Porritt, Karen Hahn, Ken Leatherman

                    Class of 2018     Nancy Duiven, Dianna Overmire

                    Class of 2019      Anne Lillie, Karen Bradley

 

Nurture Ministries

                    Adult Education                                     Nancy Duiven

                    Children's Sunday School                     Erin Benjamin

                    Children's Sunday School Asst.            Nancy Duiven

                    Get Well & Sympathy Cards                  Loralynne Clark

                    Coffee Hour Host                                   Jan Leatherman

                     Nursery Volunteers                               Nancy Kinney

                     Prayer Chain Ministry                           Judy Kidder

                     Women in Step                                     Jayne Poritt (TBE by Committee)

                     Children's Special Events                     Laura Homminga

 

Staff-Parish Relations                              

                      Class of 2017                                       Gary Besteman, Laurie Seper

                      Class of 2018                                        Andy Austin, Deb Blue Decker

                      Class of 2019                                        Mark Gundlach, Pauline Brower

 

Trustees

                       Class of 2017                                        Ernie Schenk, David Benjamin

                       Class of 2018                                        Scott Handley, Ron Bailey, Gordon Giar

                       Class of 2019                                        Fred Bradley, Mike Bowman, Jim Porritt

 

Vision Team

                        Congregants                                         Thom Kohl, Jayne Porritt, Shirley Besteman

                        Director of Music                                   Rose Manby

                        Administrative Assistant                        Erin Benjamin

                        Youth Director                                       Laura Homminga